Mortal Kombat Klanlar ve Irklar

Black Dragon (Siyah Ejderha)
Black Dragon Klan'ı gizemli bir Outworld örgütüdür. Bu klan bir aileyi içine alır. Klanın kurucusu Bannak'tır. Sonrasında oğlu Kebral ve Kızı Jola tarafından, Klan devam ettirilmiştir.

Klanın Üyeleri : Jarek, Kano, Bannak, Kebral, Jola, Tremor, No Face, Tasia, Quinn. (Kabal bu klanın eski bir üyesidir.)Red Dragon (Kırmızı Ejderha)
Red Dragon klanı'ı, Daegon tarafından kurulmuş olup yüzyıllar boyunca bilinmezlerle dolu bir suç örgütü olarak faaliyet gösterdi. Çok yetenekli ve disiplinli savaşçılar yetiştirdi. Ancak bazı umursamaz üyeler klanın disiplinli yapısından sıkıldı ve klan'dan ayrılarak Black Dragon klanına geçtiler. Bunun üzerine Red Dragon Klanı, Black Dragon Klanına savaş açtı ve bu klanı kökünden kurutmak için her türlü çabayı gösterdi.

Klanın Üyeleri : Daegon (Kurucu), Mavado, Hsu HaoArmy of The Darkness (Karanlığın Ordusu)
Shinnok, Earthrealm başta olmak üzere birçok Evren'i yok etmesine engel olan Elder God'ları (Yaşlı Tanrılar) yok etmek için Outworld'ün zombie şeytanlarından bir ordu kurdu. Bu orduyu Reptile, Quan Chi ve Reiko yönetti.Brothers of Shadow (Gölgenin Kardeşleri)
Karanlığın Kardeşliği Klanı, Nether Realm'ın karanlık ve ıssız köşelerinden ortaya çıkmıştır. Klan, Shinnok olarak bilinen karanlık ve gizemli bir devrik Elder God'a (Yaşlı Tanrı) tapmaktadır.

Klanın Üyeleri : Noob Saibot, Reiko, Nimbus.Lin Kuei
Çin'in Kuzey Batı'sı, sadece katillerin ve hırsızların yerini bildiği gizli bir klana ev sahipliği yapmaktadır. Lin Kuei olarak bilinen bu gizemli klan, yapmak istediği her türlü kötülüğü başarıyla yerine getirdi. Klan savaşçıları, özel yeteneklere sahip insanlardan oluşuyordu. Bu insanlar doğdukları andan itibaren uygarlıktan uzaklaştırılıyordu. Geçmiş hayatlarından tamamen soyutlanarak kötülüğe odaklanmaları isteniyordu. Bu insanların özel yetenekleri nesilden nesile aktarıldı ve dolayısıyla klan da uzun yıllar etkin kaldı.

Klanın Üyeleri : Orjinal Sub-Zero (Maskesiz), Sektor, Frost, Grandmaster (Cyrax, Smoke ve Sub-Zero(Maskeli) bu klanın eski üyeleridir.)Shirai Ryu
Takeda adlı, Japon kökenli eski bir Lin Kuei Klan'ı üyesi, Çin'den kaçarak doğduğu topraklara, Japonya'ya geri döndü. Kendisini Japon Lord ve Generallarin hizmetine sundu. Yavaş yavaş efsaneleşmeye başlayan bu eski Lin Kuei Klan'ı rahibinin özel haraketleri ve yetenekleri taklit edilmeye başlandı. Sonuç olarak Ninjutsu dövüş stili evrim geçirdi. Ancak kendilerinin özel dövüş stili olan Ninjutsu'nun kendi klan'larının kontrolünde olmadan başka insanlara öğretilmesine çok sinirlenen Lin Kuei klan'ı, Takeda isimli bu eski üyelerini öldürtmek için bütün çabalarını sarf etmeye başlar. Takeda da kendisine savaş açan Lin Kuei Klan'ına karşı daha sonradan Shirai Ryu olarak adlandırılacak olan klanı kurar ve özel yeteneklerini Peron adlı dövüşçüye aktarır. Peron isimli bu dövüşçü ölmeden önce klanı Scorpion'a teslim eder...

Klanın Üyeleri : Takeda (Kurucu), Peron, ScorpionWhite Lotus Society (Beyaz Zambak Cemiyeti)
White Lotus Society, Order of Light'ın(Işık Tarikatı) çok gizli bir alt organizasyonudur. Cemiyetin üyeleri, Shaolin tapınağının rahipleri tarafından yetiştirilmiş olup, tüm evrenin en iyi savaşçılarıdır. Geleneklerine ve Shaolin İnanışlarına köküne kadar bağlıdırlar.

Cemiyetin Üyeleri : Kung Lao, Kai (Akıbeti Bilinmiyor), Liu Kang (Ölü)The Order of Light (Işığın Düzeni)
Shaolin Rahiplerinin seçtiği bazı özel insanlar çocukluktan itibaren ailelerinden alınarak, Çin'in Honan şehrinde bulunan Shaolin Tapınaklarında özel bir eğitime tabi tutulurlar. Yıllar süren bu eğitimin sonucunda son derece güçlü ve dinine bağlı dövüşçüler yetiştirilir.

Tarikatın Üyeleri : Liu Kang (Ölü)The Saurian Race (Saurian Irkı)
Saurian ırkı, milyonlarca yıl önce dünya üzerinde evrim geçirip, gelişen ve uygarlaşan sürüngen yaratıkların ırkıdır. Bu yaratıkların çok büyük bir bölümü tanrıların dünya üzerindeki savaşı sırasında ölmüştür. Kaçabilen birkaç sürüngen Zaterra olarak bilinen ıssız evrene sığınmış ve orada çoğalmıştır...

Irkın Üyeleri : Chameleon, Khameleon, Reptile, Taimat, KomodaiThe Edenian Race (Edenia Irkı)
Dünya gibi Edenia da yaşanabilir bir evrendi. Ancak İmparator Shao Khan'ın işgaliyle bu durum değişti. Mortal Kombat turnuvasında 10 kez üst üste yenilen Edenia savaşçıları, Edenia'yı Shao Khan'nın gazabından koruyamadı. Edeina artık Outworld gibi ölü bir evrendi. İşgalden sağ kurtulabilen savaşçılar Shao Khan'la tekrar savaşmadan önce evreni yeniden normale döndürmek için uğraşmaya başladı.

Irkın Üyeleri : Jade (Ölü), Tanya (Ölü), Rain (Akıbeti Bilinmiyor), Sindel, KitanaThe Shokan Race (Shokan Irkı)
Shokan ırkı, Outworld'de yaşayan yarı insan yarı ejderha yaratıklardan oluşur. 4 kollu bu yaratıklar inanılmaz güçlüdürler ve Outworld İmparatoru Shao Khan'nın tarafında savaşırlar.

Irkın Üyeleri : Goro, Kintaro, Sheeva, DurokThe Centaurian Race (Centaur Irkı)
Centaur'lar, Outworld'ün 4 ayaklı insan-at karışımı yaratıklarıdır. Bu dövüşçüler Shao Khan'ın Dünya'yı işgali sırasında Elit İmha Mangaları olarak göver yapmışlardır.

Irkın Üyeleri : MotaroUnited States Special Forces (Birleşik Devletler Özel Kuvvetleri)
Amerika Özel Kuvvetleri, Anti-Terörizm konusunda uzmanlaşmış son derece güçlü dövüşçülere sahip bir birliktir. Çok uzun süredir Black Dragon (Kara Ejderha) Klanı'nın yasadışı eylemlerini incelemektedirler.

Birliğin Üyeleri : Jackson Brigss, Cyrax, Sonya Blade, Kenshi, Stryker, Kurtis StrykerThe Gods (Tanrılar)

Çin'nin Himalaya Dağlarında, yeri çok gizli tutulan Temple of Elements (Elementlerin Tapınağı) adındaki Tapınağın içinde Sacret Amulet adında bir muska bulunmaktadır. Tanrıların korumakla yükümlü olduğu bu muskanın en önemli özelliği, onu taşıyan kişinin 4 elementi de (Ateş, Toprak, Su, Hava) kullanıbilmesini sağlamasıdır. Shinnok da bu muskayı ele geçirip sonsuz güce kavuşmak için Army of the Darkness'ı kullanarak Dünya'yı işgale başladı. Tanrılar Sacret Amulet'i korumak için Shinnok'a karşı Dünya Savaşçılarının yanında yer aldı ve işgali kırdı.

Bilinen Tanrılar : Kumari (Su Tanrısı), Hinoka (Ateş Tanrısı), Ohona (Toprak Tanrısı), Fujin (Rüzgar Tanrısı), Raiden (Şimşek Alt Tanrısı)Tarkatan Race (Tarkatan Irkı)
Outworld'ün Wastelands adı verilen en karanlık köşelerinde yaşayan Tarkatan'lar, Outworld İmparatoru Shao Khan için hep çok özel olmuşlardır. Tarkatanlar da Centaur'lar gibi Dünya'yı işgali sırasında Shao Khan imha mangalarında yer almış ve Shao Khan'a sadık kalmışlardır.

Irkın Üyeleri : Baraka, Mileena