Mame Hakkında Bilgiler

MAME 32 NEDİR?

MAME 32 de bir çeşit emulatördür. Ben de sitemde bu emulatörün oyunlarını yayınlayacağım. MAME 32 oyunlarını oynayabilmek için MAME 32 Emulatör'ü indiriniz. Kurulumu ve Karşılaşılan Sorunlar Bölümünde, kurulumu ve ayarları mevcuttur.MAME 32 KURULUMU, AYARLAR, SORUNLAR

Aslında çalıştırılması çok kolay olan MAME 32 emulatorü hakkında yardımcı olamaya çalışacağım.
Emulatorü download edip zipli dosyayı açtıktan sonra mame32.exe dosyasını çift tıklayın...

Yandaki resmi sizde görüyorsanız sorun yok

Şimdi internetten çektiğiniz oyun romlarını topladığınız klasörü MAME 32 göstereceğiz.Bu romları .zipli olarak bırakın bunları MAME 32 kendi açıyor. Yanda gördüğünüz gibi options altındaki directories. menüsünü seçin
Sonra yine yandaki gibi romların olduğu klasörü seçin ve tamam deyin. Şimdi MAME 32 klasördeki .zipli dosyaların isimlerini veri tabanındakilerle karşılaştırıp denk gelenleri listeler.
Yandaki gibi available klasörünü seçerseniz klasörde bulunan oyunlar listelenir ve sağ tarafta isimleri belirir bunların üzerine çift tıklayıp emulasyonu çalıştırabilirsiniz.

Yandaki gibi bir ekran çıkarsa sorun yok demektir yön tuşların basarak oyun ekranına gelin ve 5-6 numeratik tuşlarıyla jeton atıp 1-2 tuşlarıyla da oynamaya başlayabilirsiniz.

İşte korkulu rüya, bu ekran karşınıza gelirse ya gösterdiğiniz klasörde bu oyun yoktur (Eğer 4. resimdeki gibi available klasörünü seçmişseniz zaten sadece klasördeki olan oyunlar belireceği için böyle bir probleminiz olmaz) ya da ikinci olasılık olarak .zipli oyun romları içindeki dosyalar bozuk veya eksintir. Bunu; yandaki gibi çıkan error penceresinde beliren dosya isimlerini, zipli oyunların içine bakarak teyit edebilirsiniz.

Eğer klasörde olduğuna emin olduğunuz oyunlardan bazıları belirmezse dosyanın ismi yanlış demekri. Mesela Blood Bros. oyununun .zipli dosyanın olması gereken ismi bloodbro.zip'tir. Genelde çektiğiniz romların isimleri doğru konulmuştur, fakat olur ya insanlık hali yanlışlık yapmışlarsa MAME 32 programının oyun listesi içinden çıkmayan oyunu bulup listeyi sağa kaydırın ve oyun dosyasının olması gereken adını buradan öğrenip .zipli oyunun üzerine sağ tıklayıp rename menüsünden ismini değiştirin.

MAME 32 İNCE AYARLARI

Options menüsü altındaki default options seçin. Çıkan pencerede:
Display sekmesinden = Çözünürlük, ışık ve renk derinliği gibi ayarları yapabilir
Sound sekmesinde = Kaliteli ses için bütün kutuları işaretleyip sample rate`yi 44100 yapın
Controller sekmesinden = Joystick`iniz varsa aktif yapabilir, mouse veya klavye ile de oynayabilirsiniz.
Advanced sekmesindeki = Double display size kutusunu boş bırakırsanız oyundaki siyah çizgilerden kurtulursunuz
Miscellaneous sekmesinden = MMX disable etmek gibi genel ayarları
Vertor sekmesinden = Çeşitli grafik özelliklerini ayarlayabilirsiniz.

Oyun ekranındayken q tuşunun yanundaki tab tuşuna basarsanız oyun için geçerli klavye, joystick vs. tuşlarının yerlerini değiştirebileceğiniz menü çıkar. Buradan değiştirmek istediğiniz tuşu, klavyeden ok ve enter tuşlarıyla dolaşarak seçin ve entera basın sonra hangi tuş yapmak istiyorsanız (mesela joystickteki herhengi bir düğme) ona basın işte bu kadar...

MAME 32 emulatorünün altından kalkamıyacağınız emulasyonu etkileyen daha fazla pek ayarı yoktur.Anlattıklarımız yeterli...

MAME 32 kurması sandığınız kadar da zor değilmiş, siz ne düşünüyorsunuz. Belki değişik nedenlerden bir türlü çalıştırmayı başaramazsanız bize yazmaya çekinmeyin.Sorununuz eninde sonunda cevaplanacaktır sabırlı olun.
Bu arada DirectX 6.0 veya daha üstünün yüklü olduğundan emin olun.

Kaynak: www.tremulator.cjb.net

Geri dönmek için tıklayın