Zaman: 27 Nis 2024, 20:43

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2010, 19:36 
Ninja
Ninja
Kullanıcı avatarı

Konum: 17.Şehirden Karakter:X Silah:X Buster Statu:Maverick Hunter Irk:Reploid Dost:Zero Düşman:Sigma
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Milyonlarca asker, ateşe hazır tanklar ve sonucu belirlenemeyen bir savaş... Kuzey Afrika"da Hitler"in Rommel"i mi, Churchill"in Montgomery"si mi? Buna siz karar vereceksiniz...

Aslında bu konu üstüne çok yazıldı, çok çizildi. Bu konudan en az oyun kadar film çıktı. Beyaz perdeye aktarılan Er Ryan"ı Kurtarmak, Schindler"s List, Enemy at the Gates gibi filmleri saymak mümkün. Oyun dünyasında yine bu adet bozulmadı. Onlarca, belki de yüzlerce oyun yapıldı, yanlız birkaçı hafızalarda kendine yer edinebildi. BlietzKrieg, Sudden Strike, Close Combat gibi. Fakat bugüne kadar hep yüzeysel "Axis vs Allied dağda taşta savaşıyor", "senaryo bu al oyna" gibi sınırı belli bir duvar çekildi oyuncunun önüne ve sadece bir kaç cephe göz önünde bulunduruldu. Bu da filmlerle pekişince ikinci dünya savaşını mahalle kavgası havasına soktu.

Fakat yapımcı firma bunun farkına varmış olacak ki karşımıza savaşın daha önce fazla işlenmemiş bir cephesini koyuyor. Aslında ilk bakışta her şey aynı görünüyor. Yine Axis vs Allied görüyoruz. Bu sefer konu dağda çayırda çimende Stalingrad"da değil de, çölde geçiyor. Oyunu farklı kılan noktalar da burada başlıyor...

Oyuna başlarken bir demo izliyoruz. Aslında tarihin böyle birşey içerdiğini sanmıyorum ama bire bir isimleri koyamadıklarından bire bire olmayan karakterler yerleştirmişler. Bunları pekiştirmek için de küçük bir demo. Demoda ise bize ileride yöneteceğimiz hero"lar hususunda küçük bir bilgi veriliyor.

Oyunun ana menüsüne geldiğimizde ise hemen hemen klasikleşmiş oyun menümüzü görüyoruz. Burada pek zorlanacağınızı sanmıyorum. New Scenario deyip oyuna başladığımızada ise oyunun görüntü bakımından birazcık BlietzKrieg"e benzediğini görüyoruz. Bu benzerlik oyuna birazcık renk katmış. Sudden Strike oynayanlar bilirler, kibrit kutusu gibi tanklar ve kibrit çöpü gibi adamlar konuyu renklendirmek bir yana iyiden iyiye karartıyordu. Aslında 2d için baya başarılıydı ama bu konu bakımından 3d olması oyuna bariz bir canlılık getiriyor.

Blietzkrieg dedik, fakat grafikler tamamen oradan alıntı değil. Mesela BlietzKrieg"de asker tasarımları pek başarılı değildi. Fakat D.R&A.K"da bu konuya baya önem verilmiş olmalı ki vurulan askerlerimiz havada üç takla atmandan yere düşmüyor Bunun yanında topun başında ateş eden askerlerin eğilip kulaklarını kapaması, "fog of war" olayının tam kıvamında hazırlanması, BlietKrieg ile benzerliğinin sonu oluyor. Grafik olarak burada benden iyi bir not alıyor.

Sesler nasıl peki, hemen onu da anlatyım. Oyun başladığında sizi çok sıkmayacak hafif tonlar çalıyor. Oyun içerisinde pek müziğe rastlayamadım yalnız bir iki yerde birşeyler çalıyor, onun dışında tankların sesleri, silah sesleri batarya sesleri vs... herşeyiyle gerçeğe yakın bir çizgi üstünde gidiyor. Ses ve efekt olarak süper olmasa da benden geçer not alıyor.

Atmosfer nasıl? Bu ikisi harmanlanınca nasıl oluyor. Aslıda güzel oluyor. Kamerayı hareket ettirme olanağınız bulunduğundan, bu sizi yormadan kendine bağlıyor. Ek olarak sesler çok kötü olmadığı ıçin bu da sizi atmosfere bağlayan bir etken. Hatta çok kapılıp da mayına bastıysanız "TÜH" diyerek yerinizden zıplamanız an meselesi. Araçlarda ölen askerlerin yerlerine yenisi geldiği zaman ölüleri dışarı atmaları, tam savaş esnasında denk gelen mayınla tankınızın felç olması, koşan askerlerinizin sıcak çatışmaya girmeleri sizi tamamen ekrana kilitleyip cephedeymişsiniz gibi hissettiriyor. Oyun, işleyiş bakımından size tamamen bir generalmişsiniz havasını tattırıyor. Yanımıza alabilceğimiz asker sayımız, bir görev bittikten sonra yeni göreve önceki görevden kalma alet techizatla devam etmemiz oyuna konu bakımından akıcılık kazandırıyor. Bu da atmosfer olarak kendini kabul ettirmesine yetiyor ve iyi bir not alıyor.

Oynanabililik nasıl peki? Aslında pek zor değil. Ne Sudden Strike"a ne de BlietzKrieg"e benziyor. Biraz daha kullanışlı tasarlamışlar. Sağa sola gidip insanın canını sıkmıyolar yani. Ama bazen askerlerimizin formasyon ayarını yapmayınca deli dana gibi koşmalarını engelleyemiyoruz. Yani, birimlerinizin yön bulma yeteneği biraz zayıf (göreceli olarak). Bu da bizi çileden çıkarıyor.

Aslında Kuzey Afrika cephesini konu almasıyla benim baştan gönlümü fethetmişti fakat kaliteli grafikleri olması ve oynarken fazla eziyet etmemesi de (micromanagement hariç) oyunu gerçekten kaliteli hale getiriyor.

İşletim Sistmi: Windows 98/ME/2000/XP
İşlemci: 1 GHz
RAM: 256 MB
Ekran Kartı: 64 MB

http://netload.in/datei08WjAeWqwA/DRVAK ... t1.rar.htm
http://netload.in/dateiJjlJ9SdR8j/DRVAK ... t2.rar.htm
http://netload.in/dateikv8T3cRVYT/DRVAK ... t3.rar.htm
http://netload.in/dateidgFOVAQDRm/DRVAK ... t4.rar.htm

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2010, 19:39 
Grand Master
Grand Master
Kullanıcı avatarı

Favori Dövüşçü: Sub-Zero
Mokap12 dostum artık insanlığından şüphe duymaya başaldım. Gerçektende helal olsun paylaşımlarınla resmen insan seviyesini aştın. Ayın üyesi olma yolunda çok büyük bi hızla ilerliyosun kardeşim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2010, 22:02 
Grand Master
Grand Master
Kullanıcı avatarı

Favori Dövüşçü: Smoke
Favori Oyun: Ultimate Mortal Kombat 3
Ben Yılın (Oyun) Paylaşım Kralı Olarak Düşünüyordum...

İşte geldim burdayım...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2010, 22:40 
God
God
Kullanıcı avatarı

sting yazdı:
Mokap12 dostum artık insanlığından şüphe duymaya başaldım. Gerçektende helal olsun paylaşımlarınla resmen insan seviyesini aştın. Ayın üyesi olma yolunda çok büyük bi hızla ilerliyosun kardeşim.

Bence Ayın Üyesi'nden öte Moderatörlük de verilebilir. Özellikle Mokap12'nin, Spec'in yokluğunda Moderatör açığını iyi kapatacağını düşünüyorum. Tabi site yönetimine ve Mokap12'ye uyarsa. Benim ki sadece bir öneri....

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2010, 22:41 
Grand Master
Grand Master
Kullanıcı avatarı

Favori Dövüşçü: Smoke
Favori Oyun: Ultimate Mortal Kombat 3
Arkadaşlar Kimseyi Amacım Kırmak Değil Yanlış Anlamayın...

Mokap Şu Anda Bile Bazı Moderatörleri Geçti Böyle Giderse Efsane Mod Olur...

Anıla uyarsa

İşte geldim burdayım...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2010, 23:48 
Grand Master
Grand Master
Kullanıcı avatarı

Favori Dövüşçü: Sub-Zero
snooker06 yazdı:
sting yazdı:

Bence Ayın Üyesi'nden öte Moderatörlük de verilebilir. Özellikle Mokap12'nin, Spec'in yokluğunda Moderatör açığını iyi kapatacağını düşünüyorum. Tabi site yönetimine ve Mokap12'ye uyarsa. Benim ki sadece bir öneri....

Zaten artık ayın üyelerine yeterli perfornmans durumunda modluk veriliyo. Daha önceki 2 ayın üyeleri de Erkut ve Murat tı.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 88 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak: