Zaman: 27 Nis 2024, 16:32

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2010, 20:20 
Ninja
Ninja
Kullanıcı avatarı

Konum: 17.Şehirden Karakter:X Silah:X Buster Statu:Maverick Hunter Irk:Reploid Dost:Zero Düşman:Sigma
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

İki oyunun arayüzleri ve adamların özellikleri hemen hemen aynı diyebilirim. Ancak BTCOD"ye, olayı kolaylaştırmak için birkaç özellik eklenmiş(sigara paketi vb.). Gerçi bu kolaylıklar, görevlerin tasarımıyla fazlasıyla giderilmiş. Yani herşey iyi güzel de, oyun, zorluk yüzünden oynanamaz bi hale getirilmiş.

Oyun 3. şahsın bakışından (third person, tam türkçesini tutturamamış olabilirim oynanıyor. Yukardan bakarak oynuyorsunuz. Hani şu küçük adamlarla oynanan oyunlardan.. Takımınızda toplam olarak 6 adamınız var. Bunların herbirinin kendilerine ait özellikleri var. Yani birinin yapabildiği bi hareketi, diğerleri yapamıyorlar. Tabii hepsinin ortak olarak yapabildikleri yanında mesela sadece ikisinin yapabildiği bazı aksiyonlar da mevcut.

Görevler sırasıyla geliyorlar ve takımınızdan duruma göre adamlar seçilmiş oluyor. Bunun anlamı şu.. Görev sırasında takımınızdaki adamlardan bir tanesini bile kaybederseniz işiniz suya düşüyor. Çünkü kuvvetle muhtemelen göreviniz bitene kadar hemen hepsine ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu olayda çok hassas bi ayarlama yapmışlar. Yani tıkanıp kaldığınız bir anda, bilmelisiniz ki mutlaka bir çözüm var. Elemanlarınızı ve onlara has özellikleri dikkatlice gözden geçirin ve ayrıntıları atlamamaya çalışın.

Tepeden görüşle oynanıyor demiştim. Herbir elemanınız için ayrı ayrı odaklama yapabiliyorsunuz. Bunun yanında nöbetçiler (ya da hareketli herhangi bir obje olabilir) için, onlara tahsis ettiğiniz hareketli kameralar ya da özellikle gözlemek istediğiniz stratejik bölgeler için sabit kameralar yerleştirmeniz mümkün. Kameralar yakınlaştırma (zoom) yapabiliyor. Bu da oyundaki kontrolü arttırmış.

Ama bana soracak olursanız, bu hizmeti pek kullanmadım. Tabi bu bir alışkanlık ve de taktik meselesi.

Nöbetçilerin görüş alanlarını takip edebilmenizi sağlayan ve radara benzeyen bi işaretleme kullanılmış. Açık yeşil alanlarda yakalandığınız zaman şansınız yok. Yatsanızda çömelsenizde mutlaka görülüyorsunuz. Ama koyu yeşil alanlarda iseniz, yattığınız ya da sürüneek ilerlediğiniz takdirde görülmüyorsunuz. Nöbetçilerin hareket peryotları çok önemli. Sabırla ve dikkatle takip etmeniz, kesinlikle ve kesinlikle acele etmemeniz gerekmekte. Hedef seçtiğiniz bir noktaya ilerlemeye başlamadan önce güzergahın ve o noktanın emniyetli olduğundan emin olun derim ben..

Commandos-1"de olmayan en güzel özelliklerden biri nöbetçilerin etkisiz hale getirilmesi. Bu operasyonu sadece yeşil bereli komandonuz (Tiny) ve casusunuz (Spooky) yapabiliyor. Torbanızdaki "kelepçe" ile elemanı kıskıvrak bağlayabiliyorsunuz. Gene Tiny yumrukla nöbetçileri bayıltabiliyor. Ama ayıldığı zaman derhal alarm çalışıyor ve güvenlik önlemleri arttırılıyor. Yani en etkili yöntem ilgili şahsı imha etmek.

Bir de (hesapta) oyunun zorluk derecesini ayarlayabiliyorsunuz. İlk görevde "Easy" (kolay) ya da "Difficult" (zor) seçimlerinden birini yaptıktan sonra bütün görevleri aynı zorluk derecesiyle oynamaya devam ediyorsunuz. Tabi bence bunun da bir anlamı yok. Ziira "kolay" seçimini yaptığınızda bile hiçte kolay olmuyor.

Genel olarak grafikler ve ses kalitesini çok iyi buldum. Ancak büyük bir sabır istiyor. Olması gerekenden daha zor geldi bana. Bu da oynanabilirliğini negatif yönde etkilemiş. İkide bir görevi yüklemeniz gerekiyor. Hatta başlangıçta bu bir alışkanlık sonraları paranoya haline geliyor. Yani esasen hiç gerekmediği halde kaydetmek zorunda hissediyorsunuz kendinizi. Dolayısıyla aşağıdaki ekrana bağımlı hale geliyorsunuz.

İşlemci: Pentium 166 MHz
RAM: 32 MB RAM
HDD: 225 MB

Oyun sirasinda gonzoopera yazin. Daha sonra asagidaki tuslara ayni anda basin:

Code Result
SHIFT+X Seçili adami mouse'un oldugu yere isinlar
CTRL+I Ölümsüzlük
CTRL+SHIFT+N Görevi tamamlama
CTRL+SHIFT+X Herseyi yoketme

http://netload.in/dateiMiEPtRnvAu/COBET ... t1.rar.htm
http://netload.in/dateivWXV0KxWbj/COBET ... t2.rar.htm

Başa Dön