Zaman: 30 May 2024, 19:24

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2011, 18:44 
Cezalı
Cezalı
Çevrimdışı

Kayıt: 21 Tem 2011, 21:48
Mesajlar: 116
Favori Dövüşçü: Shao-Kahn
Favori Oyun: Mortal Kombat Armageddon
İlk bölümü, Midway tarafından, 1992 yılında, atari konsolları için geliştirilen oyunun, ilk bakışta dikkat çeken özellikleri, diğer atari oyunalarına göre daha gerçekçi vurgulanan şiddet içeriği ve dövüşçülerin gerçek karakterlerden oluşması idi. Kısa sürede kült dövüş oyunları kategorisine giren oyun bu güne kadar, ara bölümler hariç, yedi farklı dövüş oyunu ile oyun severlerin beğenisine sunuldu. Sekizinci ve belki de en ilginç oyunu ile huzularınızda; Mortal Kombat vs DC Universe...

Her ne kadar, çizgi roman sayfalarından fırlayıp gelen DC kahramanları ile Mortal Kombat karakterleri oyunda çok iyi uyum sağlamış olsalar da, Raiden ekibinin eski hayranları için bu karşılaşmanın biraz garipsendiği bir gerçek. Tabi DC severler için durum biraz daha acımasız. Oyunu ilk defa oynayan bir DC hayranı için, Batman'in kafasının Jax tarafından yamyassı edilebilmesi gerçeği sanırım biraz daha acıklı.Bu durum ile tabiki ilk defa karşılaşmıyoruz. Daha önce de Street Fighter ekibi ile Marvel karakterlerinin kıyasıya kapıştığı bir oyun oynamıştık.Bu karakterler nasıl olmuş da bir araya gelmiş derseniz, oyunun bu konuda ayaklarının yere sağlam basmadığını, kısa bir süre içerisinde, özellikle story modda oynarken, farkedebilirsiniz. Söz konusu hikaye fantastik bir evrende geçiyor olsa da, bu birleşme, daha açıklayıcı ve makul sebeplere dayandırılmalıydı diye düşünüyorum. Midway ekibi de bu konuda sıkıntı olabileceğini ön görmüş ki, oyunun collector editon kutusuna, hikayeyi destekleyen küçük bir çizgi roman eklemeyi uygun görmüş.Collector Edition klasik şık metal kutu içerisinden, iki evrenin nasıl bir araya geldğini açıklayan, klasik oyun kitapçıkları boyutunda bir çizgi roman, oyun kitapçığı, cd ve 41cm x 57cm bir poster çıkıyor. Sol tarafında Mortal Kombat karakterlerinin, sağ tarafta DC karakterlerinin bulunduğu posterin tam ortasında, yarısı Scorpion yarısı Batman olan bir karakter yer alıyor.

Batman ile Scorpion'u Altetmek

Oyunun önceki bölümlerini göz önüne alırsak karakter sayısı kimilerine göre az bulunabilir. DC çizgi roman karakterleri ile Mortal Kombat dövüşçüleri arasında sayı açısından bir denge sağlayabilmek için olsa gerek ki oyananabilir dövüşçü sayısı 22. Mortal Kombat ekibi, Scorpion, Sub-Zero, Raiden, Sonya, Kano, Shang Tsung, Kitana, Jax, Liu Kang, Baraka ve Liu Kang. DC dövüşçüleri; Batman, Superman, Catwoman, Wonder Woman, The Flash, Green Lantern, Captain Marvel, Joker, Death Stroke, Lex Luthor ve Darkseid.

Oyunda sol çubuk, oyunucunun ve kameranın yönünü değiştirmeye yarıyor. Yani SF4 den alıştığınız gibi zıplamak için kolu ileriye doğru ittiğinizde, rakibinizin etrafında dönmeye başlıyorsunuz. Zamanla alıştıktan sonra, Sub-Zero’nun üzerinize fırlattığı buz kütlesinden kaçmak için zıplamanıza gerek kalmıyor.Tuş kombinasyonları ve zamanlama gerçekten başarılı.
Süper kombo kavramı bu oyunda klasik dövüş oyunlarından biraz farklı. Enerji çubuğunuzun hemen altında, siz rakibinizden dayak yedikçe, dolan sarı bir çubuk bulunmakta. Bu çubuk tamamen dolduğunda, L2 ve R2 tuşlarında aynı anda basmanız ile birlikte, dövüşçünüzün rakibine yaptığı atakların hasar şiddeti iki kat artıyor. Rakibinizin size vurması durumunda ise, enerjiniz normalden daha az azalıyor. Rage adı verilen bu hareketi şayet rakibiniz yapıyor ise, en mantıklı hareket çoğu zaman kaçmak ya da korunmak oluyor.Bu oyunda tuzaklı arenalar bulunmuyor. Ancak rakibinizi arenanın dışına fırlattığınızda, Rakibiniz arenadan aşağıya düşmeye başlıyor. Aşağıya düşene kadar da dövüş devam ediyor. Doğru tuş kombinasyonları ile, yere vardığınızda, şayet siz üstte iseniz, rakibinizin enerjisi hatırı sayılır bir şekilde düşüyor. Gerçekten heyecan verici bir özellik. Yapacağınız ufak bir hata, durumun rakibinizin lehine dönmesine sebep olabiliyor.

Tabiki Motal Kombat'ı Mortal Kombat yapan Fatality, serinin sonuncusunda da var. Tanıdık karakterlerin Fatalityleri büyük ölçüde korunmuş. Ancak yeni karakterler için biraz araştırma ve alıştırma yapmak gerekecek.

Oyunun menüsü ise gayet sade. Ekstralar bölümünde,alışılageldiği üzere, hak ettikçe açabileceğiniz videolar ile birlikte, her karakterin ayrı ayrı biografisini inceleyebileceğiniz bir de Bios bölümü mevcut. Menüde;

Arcade Mode
Mortal Kombat veya DC karakterlerinden birisini seçtikten sonra, rakiplerinizi, sadece Dc karakterlerinden, Mortal Kombat ekibinden ya da iki evrenden karışık olacak şekilde seçip,teker teker dövüşmeye başlıyorsunuz. Zorluk seviyeleri de başarılı bir şekilde ayarlanmış. En kolayını 3 yaşında bir çocuk bile oynayabilirken, en zoru, deneyimli bir oyuncuyu bile terletiyor.

Story Mode
Bu moddun başlangıcında, Dc veya Mortal Kombat taraflarından birini seçiyor ve hikayede üzerinize düşen görevi yerine getiriyorsunuz. Görev de tabiki karşılıklı dövüşmek. Aslında arcade modun, dövüş aralarında videolar olanından başka birşey değil. Yazının başında zaten senaryonun çok başarılı olmadığını belirtmiştim. Oyunu hikaye modunda da bitirmek adına bir kere oynadıktan sonra, kimsenin bu modu tercih edeceğini zannetmiyorum.


Combo Challenge
Kendi oyunucunuzu ve rakibinizi seçtiğiniz bu mod için, kombo alıştırması tanımı yapabiliriz. Karşınızda hareketsiz duran rakibiniz üzerinde, oyunun size önerdiği kombo setlerini teker teker uygulamaya başlıyorsunuz. Online deneyimler için, ileride faydasını fazlasıya görebileceğiniz bir mod. Özellikle yeni başlayanlar için...

Training
Adından da anlaşılacağı üzere, alıştırma yapabileceğiniz bir mod. Serinin 8. bölümünü oynayan birisi için çok faydalı olmasa da, tuş kombinasyonlarına alışmak, komboloarı öğrenmek için ideal. Ama SF4 deki gibi bir alıştırma modu beklemeyin.

Online
Oyunu online oynayabilmeniz için psn hesabınız yeterli oluyor. Yani ayrıca Midway için bir hesap açmanıza gek yok. Online menüsüne tıklayıp Psn'e oturum açar açmaz sizi oyun odaları karşlıyor. İsterseniz bu oyun odalarından birine girip gerçek rakipler ile kozlarınızı paylaşabilir ya da kendi odanızı yaratıp rakiplerin katılmasını bekleyebilirsiniz.
Oyunda Unreal Engine 3 kullanılmış. Bu oyun ile birlike UT3'ün tercih edildiği oyun sayısı, 2009 yılı içerisinde piyasaya çıkacak oyunları da sayarsak, 86 ya ulaşmış oldu. 1080p ve UT3 faktörlerini göz önüne aldığımızda, Mortal Kombat grafikler konusunda malesef beklenenin biraz altında. Stroy moddaki oyun arası videolardaki grafik başarımı düşündürücü. Videolar böyle olunca, oyun içi grafikerdeki beklenti biraz düşse de, karakter ve arena çevre modelleri oldukça başarılı. Misafir karakterlerden, özellikle Supermen,Batman ve Cat Woman oldukça başarılı.


Menü arka planı sesleri, videolardaki seslendirmeler ve müzikler, işte bu Mortal Kombat detirtecek kadar güzel. Hoperlörlerin sesini Biraz fazla açtığınızda, seslerin sizi nasıl oyunun içine çektiğini görebiliyorsunuz.

Bu yeni ve bir o kadar da ilginç birleşme senaryosu, bizleri, klasik Mortal Kombat atmosferinin biraz dışına çıkarsa da, oynanabilirlik, grafik, ses ve nihayetinde eğlence unsurlarını göz önüne aldığımızda, ortalamanın biraz üstünde performans sergilediğini söyleyebileceğimiz, Mortal Kombat vs DC Univers'in de, serinin hatırı sayılır bölümleri arasında yer alacağına hiç şüphe yok.


Oyuna dair birkaç ilginç anektod
Oyunun ilk bölümünde, Daniel Pesina; Jhonny Cage, Scorpion, Sub-Zero ve Reptaile karakterlerini canlandırdı. 1994 ylında Jhonny Cage karakterini ve kostümünü, BloodStrom isimli arcade oyunun reklamı için, Midway ‘dan izinsiz kullanılınca işten atıldı. İlk Bölümde Raiden karakterini canlandıran Carlos Pesina, Mortal Kombat Armageddon bölümüne kadar Midway ile birlikte çalıştı.

_________________
Küfür içerikli avatar kullanması ve daha önceki vukuatları nedeniyle scorpion168 süresiz uzaklaştırılmıştır.


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2011, 23:37 
Moderatör
Moderatör
Çevrimdışı

Kayıt: 17 Kas 2007, 20:44
Mesajlar: 773
Konum: NETHERREALM
Favori Dövüşçü: Scorpion
Favori Oyun: Mortal Kombat Deadly Alliance
Bu oyun piyasaya çıkmakla en büyük hatayı yaptı, oynayıp denedim ve tam bir fiyasko..

_________________
Resim
Resim
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2011, 18:44 
Cezalı
Cezalı
Çevrimdışı

Kayıt: 21 Tem 2011, 21:48
Mesajlar: 116
Favori Dövüşçü: Shao-Kahn
Favori Oyun: Mortal Kombat Armageddon
bana göre güzeldi

_________________
Küfür içerikli avatar kullanması ve daha önceki vukuatları nedeniyle scorpion168 süresiz uzaklaştırılmıştır.


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2011, 09:38 
Human
Human
Kullanıcı avatarı
Çevrimdışı

Kayıt: 26 Ağu 2011, 14:50
Mesajlar: 17
Favori Dövüşçü: Quan-Chi
Favori Oyun: Mortal Kombat Deception
süper yazmışşın ellerin dert görmesin knk ama ceza olman hoşuma gitmedi görüşürüz


______________________________________________________________________________________________________

flood yaptıysam özür dilerim

_________________
[URL=http://www.GraffitiGen.com/][IMG]http://www.graffitigen.com/temp-images/8/889/graffiti-kid-131598259198113.gif[/IMG][/URL]


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: