Zaman: 30 May 2024, 19:51

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2011, 18:54 
Cezalı
Cezalı
Çevrimdışı

Kayıt: 21 Tem 2011, 21:48
Mesajlar: 116
Favori Dövüşçü: Shao-Kahn
Favori Oyun: Mortal Kombat Armageddon
Mortal Kombat:Deception
Çocukluğumdan beri Mortal Kombat hastasıyımdır. ‘Finish Him’ yazısını ekrana çıkartmak için neler yapmazdım neler… sadece ben değil benim gibi bi kaç mortal kombat hayranı minik sırf o fatality leri görebilmek için saatlerce arcade salonlarında avuçlarımızın içi kanayıp derisi soyuluncaya kadar deliler gibi oynardık. (arcade ler kendileri yapmıyordu fatality leri) Çünkü fatality ler gerçekden çok güzeldi. Mortal Kombat şüphesizki düğüş oyunları içinde kraldır. En tepelerdedir bana soracak olursanız.

Ve Mortal Kombat Deception konsollarda

İlk duduğumda gerçekten çok heycanlandım.. hemen arayış içine geçtim sonunda ingiltereden buldum ve hemen sipariş ettim.. oyun xbox ımla birlikte gelmişti. Hemen kutuyu açtım. İçindeki Midway yazısını görünce biryerlere tutunma isteği doğru içimeEve gelir gelmez xbox ımı kurup oyunu açtım.. dvd yerine yerleştirip açılış demosunu izlemeye koyuldum…Oyunun konusunu kısaca özetleyeyim:

"Raiden ve Earthrealm şampiyonları Ölümcül Müttefiklik`i durduramadılar. Bunun üzerine Earthrealm`in rahata kavuşabilmesi için Raiden`ın bu iki büyücüyle kendisi dövüşmesi gerekiyordu. Ama Raiden da bu müttefiklikten nasibini aldı. Zafer büyücülerin oldu. Ama tabi bu zafer bir kaç saniye sürdü. İkisinin de böyle büyük bir işi başarması ilerde birbirlerine kazık atabileceği anlamına geliyordu. Ve 2 büyücü kavgaya başladı. Quan Chi galip geldi ama Outworld`ün sadece bir hükümdarı vardı. O da Omaga, eski Outworld hakimi Dragon King. 3 savaşçının ve bunun sonucunda Raiden`ın kendisini kurban ederek bile durduramadığı bir kral! Ona istediği şansı vermiştim... Omaga eski gücüne kavuşmuştu ve mumya ordusunu toplayarak diğer dünyaları ele geçirmeye başlayacaktı. Bunu sadece ben durdurabilirdim."-Shujinko.

MK deception da neler var?

Ana menüde KOMBAT , CHESS KOMBAT , PUZLE KOMBAT , KONQUEST , XBOX LIVE , THE KRYPT , KONTENT , PROFILES ve OPTIONS bölümleri mevcut

PREPARE FOR BATTLE

Kombat menüsünde bildiğimiz arcade döğüşünü yapıyoruz. Artık cevre oyuna daha çok katılmış durumda. Yani ekranın veya döğüş alanının sonunda rakibimizin karnına sıkı bir tekme atarsak rakibimiz (bunun siz olma ihimali de var) o alandan çıkıyor (mükemmel efektlerle) ve başka bir alana düşüyor (yine mükmmel efektlerle).her karakterin kendine özel silahları var. MKDA da olduğu gibi bu silahlar elimizden düşmüyor. bazı bölümlerde döğüş alanının ortasında çeşitli silahlar bulunmakda. İsterseniz onları alabiliyorsunuz. Her karakterin kendine özgü 3 döğüş sitili var. Bunlardan ikisi silahsız biri silahla döğüş. Ama yerden aldığınız silah için de ayrı bir döğüş sitili kullanıyorsunuz. Eğer silah elinizdeyken döğüş sitilinizi değiştirirseniz silahınız kayboluyor ve eski yerine gidiyor. Bence oyundaki bir bug bu…

Xbox Live bölümünden online olarak dünyanın öbür ucundan biriyle döğüşebilir… skorlarınızı yayınlayabilir. Save lerinizi orda saklayabilirsiniz…

Kontent bölümünde oyunda açtığınız resimleri endingleri karakter bio larını video ları kısaca oyunla ilgili dökümanları bulabilirsiniz. Ama önce bir profil yaratmalı konquest bölümünü oynamalı ve krypten mezarlıkları açmalısınız.

Profiles bölümünde profil yaratacaksınız ki oyunun genelinde gerekli oluyor. Ayrıca yarattığınız profili silebilir ve mevcut olan profile bir gözatabilirsiniz. Ne kadar param var kaç kere oynamışım kaç kere yenmiş kaç kere yenilmişim oyunu kaç kere bitirmişim gibi şeyleri merak ediyorsanız buraya bakacaksınız.

PUZZLE KOMBAT

Mortal kombat oyunlarına yeni eklenmiş bir oyun. Bu özelliğiyle yeni kombat lar tekken serilerine benzetiliyor… puzzle kombat ta işimiz şöyle : Yukarıdan inen renkli kutucukları rengine göre dip dibe koymamız gerekiyor. Ama aynı renkleri koyduğunuz zaman değil o renge ait MK logosunu renklerin üstüne koyarak rakibinizi indirmeye çalışıyorsunuz. Şöyle ki, mesela 8 tane sarı renkte kutucuk düşünün üst üste veya yan yana. Sarı MK logosu geldiğinde bunların her hangi birinin yanına koyuyorsunuz (sonuçta hepsi deyiyor) ve sarı renkte olan 8 kutucuk da kayboluyor ve rakibinizin oynadığı alana 8 tane kutucuk giriyor. Eğer 2X, 3X Combo yaparsanız o zaman 8 yerine 16, 24 tane giriyor. İki dövüşçünün de Power Bar`ları var. Bunu MK logosuyla patlattığınız kutucuklarla dolduruyorsunuz. Ne kadar çok patlatırsanız o kadar çabuk dolar ve dolduğu zaman da Kare tuşuna basarak özel hareketinizi yapabilirsiniz. Bu her karakterde farklı. Ermac büyü yaparak sizin taşmış bölgenizi rahatlatabiliyor. Ya da Mileena yukardan delici indirerek ortayı bomboş yapabiliyor, Kabal 6-7 sıra kare patlatabiliyor... Bunun gibi. Amacınız kendi alanınızı doldurmayarak rakibinizin alanının bitmesini sağlamak. Rakibinizin alanı dolduğunda, rakibinizin o anda oynadığınız arenaya göre finish him tarzı bir bir sonu oluyor. Otomatik olarak, siz yapmıyorsunuz. Ve round 2`ye geçiyorsunuz.

Başlarda puzzle kombat çok kolay ve saçma gelebilir ama 8. karaktere geldiğinizde oynun nasıl oynandığını göreceksiniz üstelik para toplamak için de ideal kaptan…

CHESS KOMBAT

Takımımızı oluşturuyoruz ve başlıyoruz oyunumuza. Amacımız lideri yenmek. Satrançtan birazçık farklı. Görüyoruz ki tüm takımın enerjisi tam ve aynı değil. Rakibimizle döğüştükçe enerjimiz düşüyor ve bir sonraki döğüşe aynı karakterler ile çıkarsanız düşük enerjiyle döğüşüyorsunuz. Bunu biraz olsun önlemek için Power-Up bölgelerine yani yerden çıkan yeşil dumanın olduğu kareye giderek tüm karakterlerinizin enerjisini yükseltebilirsiniz. (%25 kadar) Eğer o karakterle daha önce bir döğüş kazandıysanız bonuslarla birlikte enerjiniz de artıyor. Oynayacağımız karakter seçiliyken R1 tuşuna basarak; Resurrect, Kill, Exchange, Prison, Protect gibi özelliklerden faydalanabiliriz. Her hangi birini seçtikten sonra uygulayacağımız karakteri seçiyoruz İster öldürün ister diriltin, buna siz karar vereceksiniz. Döğüşü kim istediyse o diğer rakibin kafasına "küt!" diye hafifçe(!) vuruyor ve döğüş başlıyor.KONQUEST

Giriş videosundan da anlaşıldığı gibi konquest modunu Shujinko ile oynuyoruz. Hoş bir başlangıcın ardından artık kendimizi geliştirmenin zamanı geldi. Önce ekranı bir tanıyalım. Sol üst köşede pusulamız, onun çevresinde ana görevimizi gösteren yeşil bir ok, onun altında o anda bulunduğumuz alanın kodu (G-8, A-1 gibi) ve kolaylık olsun diye görevin bulunduğu noktayı gösteren koca yeşil bir ışık (oku kuzeye gitirince), saat ve tarih göstergesi. Oyuna çok genç başlıyoruz. Maceramız boyunca belli görevler sonucunda adamımız giderek yaşlanıyor. Çünkü aradan 5-6 sene geçiyor ama bu durumda bir şey yapamıyoruz. Sadece görev sonunda iki tane anlatımlı resimle karşılaşıyoruz ve neler olduğunu özetle öğreniyoruz, oyuna da yeni halimizle başlıyoruz.

Burada ana konu Elder Gods tarafından gönderilen bir ışıltı yardımıyla Kamidogu adı verilen mistik parçaları Nexus`a götürüp ait olduğu yere koymak. Her dünyada bir tane Kamidogu var ve siz birini bulup Nexus`a koyduktan sonra bir yanındaki geçit açılıyor ve yeni dünyaya giriş yapıyorsunuz. Amacınız diğer Kamidogu`yu bulmak. Earthrealm`i Netherrealm, Chaosrealm, Orderrealm gibi dünyalar takip ediyor. Bulmamız gereken toplam altı tane Kamidogu var. Bir dünyaya girip orda tıkılı kalmıyorsunuz. Geldiğiniz yerden hemen geri dönebilirsiniz. Nexus`a dönünce bir ara, ufak bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Kolları sıvayın.

Konquest`e maceramızın ilk durağı Earthrealm demiştik. Sensai Bo Rai Cho ile dövüş tekniklerini öğrenirken bir yandan da kasabadaki halkla konuşuyor ve bir dertleri varsa istersek yardım ediyoruz, ödülümüzü alıyoruz. İlk başladığınız zaman Ermac, Sindel, Nightwolf gibi karakterler bir anda ordan oraya koşup gidiyor, siz de "Dur kaçma, yakalacayam" diyorsunuz ama hiç uğraşmayın, hop kayboluyorlar. 

Yol boyunca karşımıza karakterler dışında paralar da çıkıyor. Öyle yollara serpiştirmişler. Alıyoruz ve gidiyoruz. Bunların yanında içinde yüklü para, arena müzikleri, kilitli karakter, alternatif karakter kostümü ve arena gibi bölümleri açtığımız sandıklar var. Ana görevleri değil de diğer isteğe bağlı görevleri yerine getirirken mutlaka pusulanın altındaki alan kodunu (0216...) bir yere yazın. Çünkü ilerledikçe karşınıza çıkan yeni karakterler oluyor ve onlarla konuşmanız bittikten sonra sizden bir şey istiyorlar, yerine getirirseniz "Seni paraya boğarım" gibisinden laflar ediyorlar. Bunun sonucunda da sizin kabul edip etmemek gibi bir şansınız yok. Çünkü sonuçta bunlar isteğe bağlı. Yerine getirmeseniz de ana konuyu değiştirmiyor. Sadece size dışarda olup biten olaylar hakkında, kim kime neler yapmış, ne kazık atmış konusunda bilgiler veriyor. O yüzden alan kodunu yazmanızı tavsiye ediyorum.

Görev üstüne görev gelince insan şaşırıyor, "Ya nerdeydi bu adam şimdi" diyerek sinirleniyorsunuz. O görevle ilgili bir eşya aldığınız zaman da üçgen tuşuna basarak üstüne geliyorsunuz "Bu bıçağı Rain talep etmişti" gibi bir açıklama çıkıyor. Çok zorlanmayacağınız kesin (kodu yazmak şartıyla).

Daire tuşuna basarak transa geçiyorsunuz ve bulutlar üzerimizden hızlı hızlı geçiyor ve gündüz-geceyi bir anda yaşıyorsunuz. Dikkat edin. Bu trans olayı önemsiz gibi gözüküyor ilk başta ama öyle değil. Çünkü her dünyada belirli yerler var ve burada günün belli saatinde sandık ya da eski MK karakterleri çıkıyor ve sizi mutlu ediyor. Sandıktan karakter çıkabilir, ya da yüklü miktarda para. Eski MK karakteri çıktığı zaman sizi yine paraya boğabilir. MK3 Mataro, MK3 Sonya gibi karakterler dediğim gibi belli zamanlarda çıkanlardan bir kaçı. Nerde çıkıyor bunlar derseniz, hiç belli olmuyor. Bölüm boyunca dolaştığınızda kıllandığınız bir yer olursa gidin orda transa geçin. Mesela bir mağraya giriyorsunuz ve içerisi bomboş. "Nasıl boş olur kardeşim burası? Ben bi trans yapim en iyisi eheh" diyerek transa geçiyoruz ve zaman hızla ilerledikçe bir baktınız cırt diye bir sandık belirdi anında kayboldu!. Yapacağınız belli. O saate yakın transtan çıkın ve bekleyin. Eğer bir arena, karakter, karakter kostümü açarsanız bunları aktif hale getireceğiniz yer Krypt.

THE KRYPT

Deadly Alliance`yi oynayanlar bilir. O zamanlar sadece Arcade, vs. dövüş ve Konquest modunda kazandığımız paralarla mezarları açabiliyorduk. Şu an bile açık değil hepsi. Para yok çünkü. Ama MKD`de bu değişti. Hem dövüşlerde daha çok para kazanıyoruz hem de Konquest modu para kaynıyor. Eğer Konquest`te kilitli karakter, arena veya karakter kostümü bulduysanız, bunların Krypt`teki kilitleri açılıyor. Çünkü istediğiniz kadar para olsun bazı mezarlar açılmıyor. Bunları Konquest`te açmak gerekiyor o yüzden. R1 tuşuna basarak hangi mezarları açmışız sırasıyla görüyoruz ve bunları açarken de para eksilmiyor! Ne kadar güzel, değil mi? :) Her seferinde R1`e basın, ta ki bitene kadar. Sonra kendi paranızla istediğiniz mezarları açabilirsiniz. Mezarlıkta dolaşan MK karakterleri de güzel bir atmosfer yaratmış. Koşturup koşturup duruyorlar.

SON SÖZ

Oyunda gördüğüm en büyük eksiklik RUN tuşunun ve BRUTALITY nin olmaması. Bazı karakterlerin komboları haddinden fazla zor olmuş.. yaparken nerdeyse tuşları yerinden çıkartıyordum…

Her karakterin ikişer tane fatality si var. Her bölümde (bi kaç bölüm hariç) bir death traph(stage fatality) var. Ve bunu yapmanız için rakibinizi yenmeniz gerekmiyor. Üstelik hepsi birbirinden güzeller… arena ya göre değişiyor bu fatality ler.. bazen aside düşüyor bazen kazıklara saplanıyor bazen yüksek bir binadan düşüp yerde parçalanıyor bazen öğütme makinasına giriyor bazen lazer ağında parçalanıyoruz…

Müzikler çok güzeller. Atmosfere çok iyi uyum sağlıyorlar. Ayrıca oyun müziklerini kontent bölümü altında hiç oyuna girmeden dinliyebiliyorsunuz. Üstelik klip şeklinde…

Mortal Kombat Deception a ait yeni bir özellik de Hara-Kiri. Dövüşü kaybettiğinizde gerekli kombinasyonu yaparak kendinizi rakipten önce öldürmek. Her karakterin kendine has Hara-Kiri leri mevcut. Yani rakibin fatality yapmasına istemezseniz izin vermiyorsunuz. Ama kendinizi öldürmüş oluyorsunuz

EN SON SÖZ

Şu ana kadar yapılmış en iyi dövüş oyunu diyebilirim bu oyun için.. bence on üzerinden 9.9 luk bir puanı havada karada hak ediyor…

MK sevsenizde sevmesenizde alınıp oynanılacak bir oyun… kesinlikle kaçırmayın…

_________________
Küfür içerikli avatar kullanması ve daha önceki vukuatları nedeniyle scorpion168 süresiz uzaklaştırılmıştır.


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: