Emulatörler ve Romlar Hakkında Bilgiler

EMULATÖR NEDİR?

Emulator`ün kelime anlamı taklit etmek demektir.
Console (Playstation, Sega, Nintendo), Arcade (atari salonlarındaki cihazlar) ve bilgisayarlar (Amiga, Commodore64, Machintosh) gibi çeşitli platformları; PC, Mac, v.s sistemlerde çalıştırmaya yarar.

Biz bu sayfalarda windows kullanıcılarına yardımcı olmaya çalışacağız.Ama Linux, Unix, Mac, Amiga ve Bios gibi çeşitli işletim sistemlerinin de emulatorleri vardır. Tabiki hepsinin uygun versiyonlarını kullanmanız gerekiyor.

ROM NEDİR?

Rom, kısaca emulatör de oynanan oyunlardır. Yani Emulatör oyunlarına rom denir. Mortal Kombat romlarını da bir önceki sayfadan indirebilirsiniz.

ARCADE NEDİR?

Atari salonlarında oynadığımız büyük makinaların ismi Arcade olarak adlandırılıyor. Bu cihazlar hiçbir şirketin tekelinde olmayıp her firma tarafından oyuna uygun teknolojide üretiliyorlar. Genelde, Apple ve Amiga birgisayarlarından tanıdığımız Motorola 68000, ana işlemci ve birkaç yardımcı çipde ses-görüntü işlemleri için kullanılıyor. Yine oyuna göre değişen Ram ve Rom bellek miktarları mevcut. Sega, Callus, Atari, Taito firmaları önde olmak üzere birçok firmanın Arcade makinaları vardır.

Emulator konusuna dönücek olursak her firmanın cihazını destekleyen MAME 32 (Multiple Arcade Machine Emulator) Emulatorleri, sadece Capcom firmasının oyunlarını (Street Figter, Final Fighter) destekleyen Callus Emulatoru ve sadece Taito firmasının oyunlarını destekleyen Raine önde olmak üzere birçok emulator vardır.Arcade Kabini MAME (Multiple Arcade Machine Emulator)
Her arcade emulatorünün oyunları internette ayrı ayrı bulunuyor. Örneğin Street Fighter oyunu, Callus veya MAME 32 için ayrı oluyor. Callus oyunlarını MAME 32 emulatoründe veya tam tersi yaptığım denemelerde hiçbir sorunla karşılaşmadım, hatta kesinlikle aynı romlar olduğu kanısındayım. Her emulatörün diğerine karşı avantaj ve dezavantajları var ama ben her türlü oyunu oynadığım için çoğunlukla MAME 32`yi kullanıp emulator karmaşasından kurtuluyorum.

Kaynak: www.tremulator.cjb.net

Geri dönmek için tıklayın